Wysoka jakość ziarna uzależniona jest od wielu czynników - właściwej uprawy, nawożenia, ochrony roślin czy warunków pogodowych. To jednak nie wszystko o co powinien zadbać rolnik. Kolejnym wyzwaniem jest zbiór zbóż z pola, przygotowanie zebranego plonu i jego odpowiednie magazynowanie, tak by zachowało dobre parametry. O czym powinniśmy pamiętać zwożąc zboże z pola? Jak nadać mu odpowiednie parametry? O tym w dzisiejszym wpisie.

Zboże zebrane z pola i co dalej? O czym powinniśmy pamiętać, by ziarno nie straciło na swojej wartości? Dziś przedstawiamy Wam zabiegi, które zabezpieczą ziarno przed niekorzystnymi procesami obniżającymi jego jakość.

Po pierwsze czyszczenie

Zebrane z pola ziarno nigdy nie jest pozbawione zanieczyszczeń. Może zawierać piach, kamienie, pozostałości chwastów i resztki słomy. Takie zboże musi zostać oczyszczone, do czego służą różnego rodzaju urządzenia: wialnia czy aspiratory. Poziom zanieczyszczeń ziarna nie powinien przekraczać 12%.

Po drugie dosuszanie

Kolejnym ważnym parametrem określającym jakość ziarna jest wilgotność. Górna granica w przypadku zbóż podstawowych to 14-14,5%, dla rzepaku powinna wynosić 9%. W przypadku mokrych żniw lub jeśli wilgotność przekracza bezpieczny poziom należy ziarno dosuszyć w suszarni, a jeśli składowane jest w przewiewnym pomieszczeniu wykonać szuflowanie. Taki zabieg pozwala obniżyć ryzyko pojawienia się szkodników czy pleśni.

Miejsce przechowywania robi różnice

Problem z przechowywaniem plonu mamy z głowy jeśli od razu uda nam się je sprzedać. Co jeśli tak się jednak nie stanie? Mamy do wyboru magazyn, spichlerz komorowy, silos lub elewator.

Największą popularnością wśród rolników cieszą się silosy zbożowe. Takie rozwiązanie zabezpiecza plony przed szkodnikami i gryzoniami, gwarantuje równomierny przepływ powietrza, daje możliwość dosuszenia ziarna i zapewnia wentylację. Przechowując zboże w silosie należy monitorować poziom wilgotności i temperaturę, a także możliwie często wietrzyć ziarno.

Drugim sposobem są magazyny, które powinny być zlokalizowane na suchym terenie, o niskim poziomie wód gruntowych, by ułatwić życie rolnikowi – posiadać łatwy dojazd. W magazynie można składować ziarno luzem, w przegrodach lub w komorach. Ważne, by zabezpieczyć pomieszczenie, w którym składowane będzie ziarno przed gryzoniami i szkodnikami.

Elewatory ratunkiem na brak miejsca

Brak miejsca w magazynie czy niewystarczająco pojemy silos nie oznacza sytuacji bez wyjścia. Na ratunek przychodzą elewatory większych zakładów. Jeśli nie chcecie zapłacić „jak za zboże” przejrzyjcie ofertę w regionie. My znaleźliśmy dla Was kilka propozycji. Możliwość magazynowania plonów oferują zakłady m.in. koło Wielbarka, w Gołdapii, Bartoszycach czy Sterławkach Wielkich.

Przywiezione do skupu ziarno będzie sprawdzane pod kątem czystości, wilgotności i ciężaru. Warto więc zadbać o te parametry, by sprzedając zarobić jak najwięcej.

Wiosna mocno namieszała w plonach

Mijający sezon nie należał do łaskawych dla rolników. Ten upłynął pod znakiem suszy, a ta w regionie Warmii i Mazur dotknęła blisko 14 tys. gospodarstw i pół miliona hektarów upraw. Warunki pogodowe panujące podczas sezonu wegetacyjnego dały niższe od spodziewanych plony. Rolnicy, u których straty są wyższe niż 70 proc. będą mogli od 14 września składać wnioski o rekompensaty do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy, których straty są poniżej 30 proc. mogą skorzystać z innych instrumentów wsparcia, m.in. umorzeń składek KRUS-owskich.