Obowiązki rolnika zmieniają się wraz ze zmianą pór roku. Nadeszła jesień, a to odpowiedni czas na zbiory kukurydzy, ziemniaków czy innych okopowych roślin. Jednak na tym nie koniec. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się jesiennym pracom polowym.

Dla rolników jesień to nie koniec pracy na polu, a tak naprawdę to jeden z najbardziej pracowitych okresów. Poza zbiorami roślin okopowych takich jak ziemniaki, czy buraki cukrowe, dochodzą zbiory kukurydzy.

Jednak prócz zbiorów, jednym z ważniejszych aspektów jest uprawa gleby i jej zakwaszenie, które mogą w kolejnym roku wpłynąć na jakość i wielkość plonów. Przykładowo w przypadku owsa, PH gleby powinno mieścić się pomiędzy 5,1–5,6, a dla pszenicy czy rzepaku - 5,7–6,2. Prawidłowe zakwaszenie powinno się przeprowadzić na średnio wilgotnej glebie, a sam zabieg powinien być wykonany co 2 lub najrzadziej co 4 lata. Należy pamiętać, że przy bardzo niskim PH, proces ten powinien być wykonany zdecydowanie częściej.

Kolejnym ważnym aspektem w okresie jesiennym jest nawożenie ozimin. W przyszłości wpłynie ono także na poziom i jakość plonów. Prawidłowo wykonane nawożenie, pozwoli roślinie dobrze się zakorzenić, a także dostarczy odpowiedniej ilości makro- i mikroskładników. Idealnie przy tego typu pracach sprawdzi się nawożenie azotowe, które stosować powinno się w 3-4 dawkach, z których właśnie pierwsza powinna być wysiana jesienią. W przypadku pszenicy czy rzepaku najlepiej sprawdzi się tzw. dokarmianie magnezem.

Jeśli myślimy o pomyślnych zbiorach to ważna jest ochrona zbóż przed chorobami, a te mogą dotyczyć głównie jęczmienia ozimego oraz pszenicy ozimej. W tym przypadku proponowane są zabiegi fungicydowe, które skuteczne jest gdy minimalna temperatura powietrza nie spadnie poniżej 5 ˚C. W przypadku szkodników takich jak mszyce, zbożówki, rolnice czy ślimaki, mogą spowodować obumieranie roślin.